De huurverhoging 2025 is de laatste tijd volop in het nieuws. Vele partijen, van politieke partijen tot de Woonbond, vragen aandacht voor, wederom, een hoge verhoging van de huren in 2025. Tot op dit moment heeft het nog niet tot een positief resultaat geleid. Mogelijk komt hier nog verandering in.
MEVM heeft al in een vroeg stadium aan Actium laten weten dat een forse huurverhoging consequenties heeft voor de huurders. In de onze gesprekken over de huurverhoging hebben wij dit herhaald en onze zorgen gedeeld. Door alle kostenstijgingen bestaat de kans dat steeds meer huurders door het ijs zakken. In onze ogen mag Actium dat niet laten gebeuren.
Actium onderschrijft dit maar legt toch het advies van MEVM naast zich neer. Gezien de grote opgave als het gaat om het verduurzamen van woningen en het plegen van nieuwbouw, geeft Actium aan het geld hard nodig te hebben. MEVM onderschrijft de opgave maar ziet binnen de huidige financiering de ruimte om andere keuzes te maken. Nogmaals MEVM kan alleen Actium over de huurverhoging adviseren. Een advies dat Actium, weliswaar gemotiveerd, naast zich neer kan leggen. In ons advies zijn wij o.a. uitgegaan van een huurverhoging gelijk aan de inflatie (3,6%), geen inkomensafhankelijke huurverhoging toe te passen en de woningen met E, F en G labels te ontzien van de jaarlijkse huuraanpassing.
Wij betreuren heel erg dat niets met ons advies is gedaan. Gelukkig hebben we wel de toezegging dat er nog meer dan ooit ingezet moet worden op (vroeg)signalering en het bieden van ondersteuning aan huurders met betalingsproblemen of problemen op andere gebieden, zoals op energiebesparing. Hierin trekt Actium graag samen met MEVM en met andere partners in het sociaal domein op, om samen een stevig vangnet te bouwen, waarop huurders die in de problemen komen kunnen terugvallen. Want in een land als Nederland kan het niet zo zijn dat mensen door het ijs zakken.
Landelijke initiatieven
Op landelijke niveau zijn er nog verschillende initiatieven om de huurverhoging te stoppen. Wilt u deze strijd steunen dan kunt u als huurder de onderstaande petities tekenen.
De Samenwerkende Huurdersorganisaties Ymere (SHY) zijn een landelijke petitie ‘stop de hoge huurverhoging’ gestart tegen de extreem huurverhoging. SHY roept huurders op om deze petitie te tekenen en mee te doen aan het protest.
Wilt u via deze petitie ook uw stem laten horen? Dat kan via de volgende link: Stop de hoge huurverhoging – Petities.nl
PvdA/ GL zijn deze petitie gestart. Hun eis is simpel: bevries alle huren voor één jaar. Geen enkele Nederlandse huurder krijgt dus een huurverhoging tot halverwege 2026. Niet in de sociale huur en niet in de vrije sector. Zij hebben in de Tweede Kamer een wet ingediend om de huren te bevriezen, maar ze hebben iedereen nodig om die wet samen aangenomen te krijgen. Daarom trekt GroenLinks-PvdA samen op met FNV Young & United, DeGoedeZaak, LSVb en JOBmbo.